LITERÁRNÍ EVROPOU – 13. ETAPA (2) ČÁST DRUHÁ: Z ANGLIE DO WALESU
Město Canterbury je sídlem primase anglikánské církve. Zdejší opatství, katedrála a kostel svatého Martina, který je považován za nejstarší stále používaný kostel v Anglii, jsou součástí Světového dědictví UNESCO.
Canterburská katedrála je místem, kde byl roku 1170 zavražděn Tomáš Becket. O jeho sporu s králem Jindřichem II. si můžeme přečíst např. v novele „Král a světec“:
https://biblio.oui.technology/biblio/catalog/5991
Na základě této události se Canterbury stalo významným poutním místem a bylo inspirací pro „Canterburské povídky“ Geoffrey Chaucera.
Cestou na západ, v hrabství Dorset, jsme navštívili Bournemouth, velké přímořské letovisko na pobřeží Lamanšského průlivu. Tady zemřel John Ronald Reuel Tolkien (1892-1973), nositel Řádu britského impéria.
Jeho díla, především „Hobit“ a „Pán prstenů“, byla přeložena do mnoha jazyků a dočkala se rozhlasové i filmové podoby.
Jihozápad Anglie se nazývá Cornwall. V tamním hrabství Devon jsme navštívili tři místa.
Exeter byl před časem prohlášen Evropským kreativním městem literatury. V trezoru Exeterské katedrály je uschován originální rukopis z 10. století „Exeter Book“, jenž je jedním z nejdůležitějších dokumentů Anglosaské literatury. Je jedním ze čtyř rukopisů obsahujících dochovanou poezii psanou anglosaským písmem ve staroangličtině.
Ve městě Torquay, u pobřeží tzv. Anglické riviéry, se před 135 lety narodila světoznámá autorka detektivek Agatha Christie.
V Dartmooru, oblasti blat a vřesovišť, se odehrává děj románu A. C. Doylea „Pes baskervillský“.
Na severu Anglie jsme si k návštěvě zvolili tradiční hrabství Yorkshire.
S městem York a jeho okolím jsou spjaty osudy mnoha protagonistů 35dílné historické ságy „Dynastie Morlandů“ autorky Cynthie Harrod-Eagles (*1948).
Na sever od Yorku jsme navštívili malé město Thirsk, které se proslavilo především díky spisovateli Jamesi Alfredu Wightovi, známému pod uměleckým pseudonymem James Herriot. Ten zde po většinu života pracoval jako veterinář a zde také žil až do své smrti v roce 1995. Naše cestovatelská smečka by se mu určitě líbila.
Pak jsme zamířili do Whitby, města na břehu Severního moře. Nejstarší záznam o trvalém osídlení pochází z roku 656, kdy zde Oswy, křesťanský král Northumbrie, založil první opatství pod vedením abatyše Hildy.
Tady se odehrává děj jednoho z detektivních příběhů autora, píšícího pod jménem Peter Tremaine (*1943). Hrdinkou a řešitelkou záhadné vraždy je mladá řeholnice a právnička sestra Fidelma. Její případy můžete pomoci řešit, začtete-li se do historické detektivní série, kterou v KDD najdete pod odkazem
https://www.kdd.cz/index.php?page=edice&id=182
Konečně Yorkshire je domovem slavné kolie Lassie, která překonala mnoho set kilometrů, aby se ze skotské vrchoviny, kam ji nový majitel odvezl, dostala domů. Povídka Erica Knighta z roku 1940 byla několikrát zpracována jako film i televizní seriál.
Při cestě z Londýna na západ bychom si mohli připomenout britského žokeje, novináře a autora detektivních románů Dicka Francise (1920-2010). Ve svých knihách zasazených do prostředí dostihového sportu často zmiňuje skutečná anglická závodiště. Jedno z nejznámějších je Ascot v hrabství Berkshire. První závod se tu konal roku 1711. Během prestižního pětidenního Royal Ascotu se schází královská rodina a britská smetánka. [Ale to je v červnu, takže naše smečka by tu na konci března snad nevadila.]
V hrabství Warwickshire jsme museli navštívit město Stratford nad Avonou a v něm rodný dům slavného anglického dramatika, básníka a herce Williama Shakespeara (1564-1616).
K prvnímu českému překladu (adaptaci) Shakespearova díla došlo v roce 1786 zásluhou Karla Ignáce Tháma, který přeložil drama Macbeth.
Na západě Anglie leží hrabství Shropshire a tam se na nejdelší britské řece Severn nachází město Shrewsbury. V roce 1083 zde bylo založeno opatství.
Ve zdejším benediktinském klášteře žil podle spisovatelky E. Petersové oblíbený literární hrdina, středověký mnich, bylinkář a řešitel detektivních případů bratr Cadfael.
Jedenadvacetidílnou sérii historických detektivek najdete v KDD pod odkazem
https://www.kdd.cz/index.php?page=edice&id=61
Ze západu Anglie jsme přirozeně přešli do Walesu.
Odtud pocházel a tady před 55 lety zemřel v požehnaném věku 97 let hrabě Bertrand Russell. Svých více než 90 knih zaměřil na logiku, matematiku, filosofii, ekonomii, sociologii, psychologii, náboženství, etiku a politiku, a patří tak k nejvýznamnějším myslitelům 20. století.
Roku 1950 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu – údajně především za dílo „Manželství a mravnost“, v němž prosazoval volnou lásku a požadoval odmítnutí morálkou vnucované monogamie. Stal se čtvrtým nositelem této ceny, který nebyl spisovatelem krásné literatury.
V Cardifu se roku 1949 narodil Ken Follett [už jsme ho zmínili v dánské etapě]. Je autorem thrillerů a historických románů, např. čtyř monumentálních bestsellerů „Pilíře země“, „Na věky věků“, „Ohnivý sloup“ a „Večer a jitro“.
V našich knihovnách najdete nejen tuto sérii, ale i další autorova díla.
Míst spojených s literáty a literárními díly by se na jihu ostrova Británie našlo mnohem víc, ale musíme zavítat i jinam.
#VirtualniPochody
#LiterarniEvropou
Obrázky