LITERÁRNÍ EVROPOU - 14. ETAPA (2) ČÁST DRUHÁ: SKOTSKO

Publikováno 11.04.2025 15:24 KDVP


Obrázek

Nedaleko města Melrose leží pseudogotický zámek Abbotsford (Opatův Brod), který si ze staré usedlosti nechal vystavět Walter Scott, který tu také zemřel. Zámek je otevřený veřejnosti a je součástí skotského historického bohatství. Ve sbírce děl tu lze najít až 9000 svazků knih a několik význačných historických zbraní a relikvií.

[Jelikož Scott měl rád psy, historii a výlety, naše výprava by se mu jistě líbila.]

 

Walter Scott (1771-1832) zpočátku sklízel značný úspěch jako autor romantických básní – veršovaných historických povídek. Poté se doslova vrhnul na psaní historických románů. Navíc napsal několikasvazková pojednání o britské dramatické tvorbě, paměti významných šlechticů a vydal sbírku vzácných traktátů.

V roce 1820 byl povýšen do šlechtického stavu (titul baronet). Přispěla k tomu i jeho účast na nalezení korunovačních klenotů ukrytých na edinburském hradě.

Vedle vrcholného Scottova románu „Srdce Edinburghu“ jsou dosti známé „Ivanhoe“ a „Waverley“ – mimo jiné proto, že podle nich jsou nazvané expresy jezdící mezi Londýnem a Edinburghem.

 

My jsme na sever do skotské metropole putovali po pobřeží Severního moře.

Krom Scotta patří k významným edinburským rodákům Robert Louis Stevenson (1850-1894, ostrov Vailima v souostroví Samoa) – skotský romanopisec, básník a autor cestopisů, představitel novoromantismu v anglické literatuře.

K jeho nejznámějším knihám patří „Ostrov pokladů“ a „Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda“. Spolu s dalšími dobrodružnými a cestopisnými příběhy je najdete v KDD i KTN.

 

Nemůžeme opomenout, že známým edinburským rodákem byl Arthur Conan Doyle (1859-1930, Crowborough ve Východním Sussexu), duchovní otec věhlasného detektiva Sherlocka Holmese.

 

Abychom se dostali dál na sever, museli bychom buď obejít, nebo po jednom z dlouhých mostů překonat záliv Firth of Forth, přičemž ten železniční je památkou UNESCO.

V hrabství Fife je největším městem Dunfermline (kdysi hlavní město Skotska s bohatou královskou i církevní historií), správa sídlí v centrálně položeném Glenrothes; k městu St Andrews patří sídlo nejstarší skotské univerzity a nejstarší ze čtyř hlavních golfových šampionátů.

[Nás však tentokrát nelákala ani golfová hřiště, ani písečné pláže, jako jiné návštěvníky.]

 

Oblast Fife je rodištěm dvou významných autorů detektivních románů.

Val McDermidová (*1955) je autorkou série thrillerů „Tony Hill a Carol Jordanová“ i dalších románů, které najdeme v KDD.

 

Ian Rankin (*1960) se proslavil především sérií příběhů o svérázném vyšetřovateli inspektoru Rebusovi, jehož případy byly podkladem i pro úspěšný televizní seriál. My pro ně můžeme sáhnout do KDD:

https://www.kdd.cz/index.php?page=edice&id=217

 

V oblasti Aberdeenshire jsme ze zvědavosti nakoukli do zámku Balmoral, který zakoupil manžel královny Viktorie princ Albert a dodnes slouží jako letní byt britské královské rodiny. Každoročně v něm pobývala královna Alžběta II. se svým manželem vévodou z Edinburghu i se „psy Jejího Veličenstva“. Královna zde 8. září 2022 i zemřela.

 

Město Inverness na řece Ness u známého jezera Loch Ness je kulturním, hospodářským a administrativním střediskem severoskotské oblasti Highland (Vysočina).

V nedalekém Ruthenu se narodil James Macpherson (*1736) – básník, spisovatel a sběratel lidové poezie. Proslavil se především vydáním překladů děl údajného slepého keltského barda Ossiana. A třebaže bylo dílo brzy po svém vydání označeno za literární mystifikaci [podobně jako naše Rukopisy], do značné míry ovlivnilo evropskou kulturu a nastupující romantismus.

Milovníci poezie najdou „Básně Ossianovy“, vydané u nás v roce 1903, v KDD:

https://www.kdd.cz/file.php?id=32443

 

Obrátili jsme se k jihozápadu, abychom se dostali k řece Clyde. Asi 30 km před největším skotským městem Glasgow jsme se zastavili ve vesnici Cardross, odkud pocházel Archibald Joseph Cronin (1896-1981) – skotský lékař a spisovatel, světově známý autor mnoha realistických a sociálně zaměřených románů.

 

Ze samotného Glasgow na západě Skotska pochází Peter May (*1951) – skotský novinář, scenárista a spisovatel, žijící ve Francii. Je autorem mnoha děl včetně několika seriálů.

Mezi jeho nejvýznamnější díla patří série čínských thrillerů (6 příběhů je založeno na porozumění zástupců dvou odlišných kultur a politických systémů – čínského komisaře a americké soudní lékařky). V současnosti vychází jeho thrillerový seriál „Akta Enzo“.
Knihy Petera Maye dostávají u nás také audioknižní podobu. Vydává je nakladatelství OneHotBook. Většinu jeho děl najdeme v KTN i KDD.

[Další jeho díla zmíníme na začátku následující etapy.]

 

#VirtualniPochody

#LiterarniEvropou


Obrázky

„Hele, jestli pánovi ublížíš, tak si mě nepřej!“ Vrčí černý Cedrik na dřevěného medvěda, kterého si páníček prohlíží. „Hele, jestli pánovi ublížíš, tak si mě nepřej!“ Vrčí černý Cedrik na dřevěného medvěda, kterého si páníček prohlíží.
Pudlička Meggi se rozhodla potěšit malé školáky. Pudlička Meggi se rozhodla potěšit malé školáky.
Fletička Yzzy se rozhlíží po louce. Fletička Yzzy se rozhlíží po louce.