LITERÁRNÍ EVROPOU - 14. ETAPA (2) ČÁST DRUHÁ: SKOTSKO
Nedaleko města Melrose leží pseudogotický zámek Abbotsford (Opatův Brod), který si ze staré usedlosti nechal vystavět Walter Scott, který tu také zemřel. Zámek je otevřený veřejnosti a je součástí skotského historického bohatství. Ve sbírce děl tu lze najít až 9000 svazků knih a několik význačných historických zbraní a relikvií.
[Jelikož Scott měl rád psy, historii a výlety, naše výprava by se mu jistě líbila.]
Walter Scott (1771-1832) zpočátku sklízel značný úspěch jako autor romantických básní – veršovaných historických povídek. Poté se doslova vrhnul na psaní historických románů. Navíc napsal několikasvazková pojednání o britské dramatické tvorbě, paměti významných šlechticů a vydal sbírku vzácných traktátů.
V roce 1820 byl povýšen do šlechtického stavu (titul baronet). Přispěla k tomu i jeho účast na nalezení korunovačních klenotů ukrytých na edinburském hradě.
Vedle vrcholného Scottova románu „Srdce Edinburghu“ jsou dosti známé „Ivanhoe“ a „Waverley“ – mimo jiné proto, že podle nich jsou nazvané expresy jezdící mezi Londýnem a Edinburghem.
My jsme na sever do skotské metropole putovali po pobřeží Severního moře.
Krom Scotta patří k významným edinburským rodákům Robert Louis Stevenson (1850-1894, ostrov Vailima v souostroví Samoa) – skotský romanopisec, básník a autor cestopisů, představitel novoromantismu v anglické literatuře.
K jeho nejznámějším knihám patří „Ostrov pokladů“ a „Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda“. Spolu s dalšími dobrodružnými a cestopisnými příběhy je najdete v KDD i KTN.
Nemůžeme opomenout, že známým edinburským rodákem byl Arthur Conan Doyle (1859-1930, Crowborough ve Východním Sussexu), duchovní otec věhlasného detektiva Sherlocka Holmese.
Abychom se dostali dál na sever, museli bychom buď obejít, nebo po jednom z dlouhých mostů překonat záliv Firth of Forth, přičemž ten železniční je památkou UNESCO.
V hrabství Fife je největším městem Dunfermline (kdysi hlavní město Skotska s bohatou královskou i církevní historií), správa sídlí v centrálně položeném Glenrothes; k městu St Andrews patří sídlo nejstarší skotské univerzity a nejstarší ze čtyř hlavních golfových šampionátů.
[Nás však tentokrát nelákala ani golfová hřiště, ani písečné pláže, jako jiné návštěvníky.]
Oblast Fife je rodištěm dvou významných autorů detektivních románů.
Val McDermidová (*1955) je autorkou série thrillerů „Tony Hill a Carol Jordanová“ i dalších románů, které najdeme v KDD.
Ian Rankin (*1960) se proslavil především sérií příběhů o svérázném vyšetřovateli inspektoru Rebusovi, jehož případy byly podkladem i pro úspěšný televizní seriál. My pro ně můžeme sáhnout do KDD:
https://www.kdd.cz/index.php?page=edice&id=217
V oblasti Aberdeenshire jsme ze zvědavosti nakoukli do zámku Balmoral, který zakoupil manžel královny Viktorie princ Albert a dodnes slouží jako letní byt britské královské rodiny. Každoročně v něm pobývala královna Alžběta II. se svým manželem vévodou z Edinburghu i se „psy Jejího Veličenstva“. Královna zde 8. září 2022 i zemřela.
Město Inverness na řece Ness u známého jezera Loch Ness je kulturním, hospodářským a administrativním střediskem severoskotské oblasti Highland (Vysočina).
V nedalekém Ruthenu se narodil James Macpherson (*1736) – básník, spisovatel a sběratel lidové poezie. Proslavil se především vydáním překladů děl údajného slepého keltského barda Ossiana. A třebaže bylo dílo brzy po svém vydání označeno za literární mystifikaci [podobně jako naše Rukopisy], do značné míry ovlivnilo evropskou kulturu a nastupující romantismus.
Milovníci poezie najdou „Básně Ossianovy“, vydané u nás v roce 1903, v KDD:
https://www.kdd.cz/file.php?id=32443
Obrátili jsme se k jihozápadu, abychom se dostali k řece Clyde. Asi 30 km před největším skotským městem Glasgow jsme se zastavili ve vesnici Cardross, odkud pocházel Archibald Joseph Cronin (1896-1981) – skotský lékař a spisovatel, světově známý autor mnoha realistických a sociálně zaměřených románů.
Ze samotného Glasgow na západě Skotska pochází Peter May (*1951) – skotský novinář, scenárista a spisovatel, žijící ve Francii. Je autorem mnoha děl včetně několika seriálů.
Mezi jeho nejvýznamnější díla patří série čínských thrillerů (6 příběhů je založeno na porozumění zástupců dvou odlišných kultur a politických systémů – čínského komisaře a americké soudní lékařky). V současnosti vychází jeho thrillerový seriál „Akta Enzo“.
Knihy Petera Maye dostávají u nás také audioknižní podobu. Vydává je nakladatelství OneHotBook. Většinu jeho děl najdeme v KTN i KDD.
[Další jeho díla zmíníme na začátku následující etapy.]
#VirtualniPochody
#LiterarniEvropou
Obrázky