Umělá inteligence – seznámení
Umělá inteligence – seznámení
Poté, co jsme si provětrali hlavy na čerstvém vzduchu v rámci Nordic Walking, usedli jsme ke kávě a zahájili moderní debatu i s praktickými ukázkami o umělé inteligenci – mezinárodně označované AI. Nejdříve přišla definice, oč se jedná – jednoduše můžeme říci, že se jedná o program, který umí řešit problémy, komunikovat a učit se. Pak už se klubovnou rozezněla první skladba – hlas, jako zpěvá kapely Modern Talking, melodie, jako od této kapely, avšak slova byla zcela česká a navíc se jednalo o písničku „Jožin z bažin“ od Ivana Mládka. Jak je to možné? Protože AI umí zpracovávat i hudbu – naučí se hlas kohokoliv, jakákoliv slova a pak to vše zakomponuje do konkrétní hudby.
Pak jsme se trochu filosoficky zamysleli nad tím, zda je AI nebezpečná pro lidstvo? A odpověď jest jednoznačná. Dokud bude AI lidem sloužit, může nám všem zvýšit kvalitu života. Pokud ji ale člověk bude používat ve válečném průmyslu, pak nás pán Bůh opatruj. Je to stejné jako s jadernou energií – můžete z ní vyrobit elektřinu anebo bombu – vše záleží na nás lidech.
Abychom se po filosofických úvahách trochu uvolnili, přišla na řadu druhá hudební ukázka. Tentokráte se z reproduktoru linul hlas Michaela Jacksona, jeho melodie, avšak text zněl opět česky a všichni v něm rozpoznali stejnou píseň, jako před chvílí – „Jožin z bažin.
Pak již Jiří upozornil, že např. v telefonu Blind Shell existuje již spousta aplikací, které jsou založeny na AI. A jedna z nich jest „Envision AI“. Tato aplikace umí přečíst text, popsat scénu před Vámi, přečíst čárový kód anebo dokonce najít dveře či schody. Některé tyto funkce fungují skvěle a některé jsou spíše průměrné.
Následně jsme přešli od teorie k praxi a ukázali si, co všechno nám nabízí aplikace „Be my eyes“ (Buď mým zrakem). Jiří udělal foto klubovny a aplikace mu popsala, co se před ním nachází vč. Muže po pravici. Tato aplikace však nabízí, abyste se doptali, a proto dal Jiří dotaz: „A co má onen muž na sobě“. Aplikace správně určila druh i barvu oblečení. Poté jsme vznesli další dotaz: „A kolik je muži let?“. Aplikace si nejdříve udělala alibi a pak sdělila výsledek: „Je těžké určit věk muže na fotografii, ale bude mu přibližně mezi 60 a 70 lety.“ Vzhledem k tomu, že se jednalo o Mirka, tak odpověď byla správná.
Poté Jiří rozdal papír, kam Kristýnka napsala rukou text – hůlkovým i psacím písmem. Vidící potvrdily nám nevidícím, že tomu tak skutečně je a pak jsme papír dali přečíst aplikaci. Ta bez obtíží přečetla oba texty.
Následně koloval papír, v jehož horní polovině byl napsán text v čínském jazyce a v dolní části polední menu kompletně ve francouzském jazyce. Aplikace nejdříve text pouze přečetla (odhalila Mimochodem, že Mirek vrátil text Jiřímu vzhůru nohama), a poté, když Jiří upřesnil dotaz, že text chceme přeložit, učinila tak naprosto bez jediné chybičky a nám se začaly sbíhat sliny, neboť, jako dezert se podával crème brûlée.
A to už přišla na řadu třetí hudební ukázka. Tentokráte se z reproduktoru ozval hlas Curta Cobaina (zemřelý zpěvák kapely Nirvana), melodie od Nirvány, ale text byl opět v češtině. Všem se podařilo zase odhalit, že se jedná o „Jožina z bažin“ od Ivana Mládka.
Jako další aplikaci jsme si ukázali „Chat GPT“ od Open AI. Tato aplikace s Vámi může rozmlouvat v reálném čase a Vy po chvíli nabydete dojmu, že hovoříte s člověkem. Zmíněná aplikace a další jazykové modely se dnes, například v USA, používají třeba v psychoterapii. Jiří Si předpřipravil ukázku, ve které zazněly tři různé způsoby použití. První možnost představila, jak se začátečník může zdokonalovat v anglickém jazyce. Prostě se s AI domluvíte, aby Vás zkoušela z jednoduchých vět, a když něčemu nerozumíte, můžete se ihned zeptat. AI Vás také ihned ohodnotí, zda odpovídáte správně. Jako druhý způsob využití byla předvedena ukázka simulace pohovoru s budoucím zaměstnavatelem – AI simulovala zaměstnavatele a Jiří se stal uchazečem o práci. A jako třetí způsob zazněla simulace rozhovoru s číšníkem v cizí zemi. AI bylo vysvětleno, že to co řekne číšník musí přeložit do češtiny, Jiří pak v češtině odpověděl a AI to zpátky přeložila do jazyka, kterému číšník rozumí. Inu technologie ze seriálu Star Treck k nám do Tábora již dorazily.
Chat GPT umí mnohem více, ale o tom, až zase příště.
A jako poslední jsme si ukázali užití aplikace MS Copilot. Konkrétně jsme vyhledávali informace o naší vedoucí odbočky. MS Copilot našel správně kontakt na naši odbočku v Táboře a navíc dodal, že se jedná o velmi empatickou pracovnici se sociálním cítěním, která umí řešit projekty i problémy v sociální sféře.
A je opravdu vše tak růžové? Ale no to víte, má to své mouchy. Např. když jsme se zeptali aplikace Chat GPT, jaká socha se nachází na Žižkově náměstí, mylně nás informovala, že se jedná o jezdeckou sochu. Když jsme AI opravili, že taková socha stojí v husitském muzeu, tak se AI omluvila a nabídla správnou odpověď. Takže i zde platí: „Důvěřuj, avšak výsledky těchto aplikací stále prověřuj“.
A co říci závěrem? Protože o takovou aktivizačku máte zájem, určitě ji zase zopakujeme a ještě více praktičtěji se do toho ponoříme.