17. LISTOPAD JSME OSLAVILI KONCERTEM A BESEDAMI

Publikováno 18.11.2024 08:36 Odbočka Jeseník


Obrázek

Ráno začalo pro pět tříd vyššího gymnázia netradičně, místo výuky se studenti ozdobení trikolórami vydali průvodem k památníku obětem komunismu v Jeseníku. Tam si připomněli 35. výročí od pádu komunismu zapálením svíčky a zpěvem státní hymny. Poté se tři třídy vydali do Rytířského sálu Vodní tvrze Vlastivědného muzea Jesenicka, kde se zaposlouchali do klavírního koncertu Petra Bazaly. Po koncertě následovala beseda s nevidomým umělcem o významu svobody v jeho životě. Osobně zažil dobu komunismu, autentickými vzpomínkami zprostředkoval přítomným atmosféru tehdejší doby. Motivoval studenty k zájmu o demokracii a podporu svobody. Během povídání připravil zájemcům dva výtečné čaje, jelikož sám je velkým milovníkem čaje.

V budově gymnázia se také nezahálelo. Na chodbách byla ke shlédnutí výstava „Opráski zčeskí historje“ vztahující se k 17. listopadu, zájemci se mohli vyfotit v tématickém fotokoutku se státní vlajkou a hesly spojovanými se sametovou revolucí. O přestávkách hrála studentská kapela písně z doby pádu komunismu.

Tři třídy studentů čekala beseda s nevidomým sportovcem Ondřejem Zmeškalem.  A co o ní napsal sám pan Zmeškal? (převzato z https://www.facebook.com/zmeskalondrej): “Tím, že nevidíš, nemáš nejspíš žádný předsudky, jak kdo vypadá, co?” ptal se jeden ze studentů gymnázia v Jeseníku, kam jsem vyrazil vyprávět svůj příběh. A měl pravdu, na první pohled obvykle nedám. Leda první čuch nebo poslech. Studenti se před tím, než jsem dorazil, koukli na dokument Tour de France ve tmě, takže bylo super, že jsme si pak mohli o všem, co je zajímalo dlouze povídat. A tím, že si připomínali den 17. listopadu, snažil jsem se vysvětlit, že dělat tehdy, co by mohlo člověka naplňovat a ještě nedej bože s nějakým handicapem bylo vážně nemyslitelný. Takže si tuhle možnost nenechme vzít. A pojďme si plnit sny.“

Mám radost, že jsme se s naší odbočkou mohli připojit k této důstojné a krásné oslavě 17. listopadu.

Děkujeme Vlastivědnému muzeu Jesenicka za spolupráci a zapůjčení Rytířského sálu. Partnerem projektu „Dny umění nevidomých“ je město Jeseník.


Obrázky