Beseda s preventistou nprap. Alešem Brendlem
Ve středu 6. listopadu jsme ve velké zasedací místnosti Městského úřadu v Jičíně měli besedu s preventistou nprap. Alešem Brendlem, který nám připomněl zásady bezpečného chování.
Zmínil se zejména o nástrahách v internetovém prostředí, ale třeba i o různých podvodech při telefonování, např. o vymyšlené dopravní nehodě, aby podvodník ze seniora vymámil peníze. Za žádnou cenu si nikoho nepouštět do bytu, ani na toaletu, nebo kdyby dotyčný třeba omdléval – zavolat rychlou záchrannou službu a zavřít dveře. Další častá výmluva pachatelů je nabídka výkupu starožitností, broušení nožů nebo i nabídka výměny okapů.
Zazněla i doporučení při případném přepadení, a to nebránit se, aby pachatel nebyl agresivní, nebo například volat „hoří“, kdy je šance, že se pachatel lekne a uteče. Z dalších doporučení, která jsme slyšeli bylo například i to, abychom kabelku nenosili na straně do silnice, aby ji pachatel nemohl z ramene strhnout a ujet. Dále nechodit prázdnými ulicemi, ale frekventovanými místy.
Pan Brendl nám zmínil i nebezpečí číhající na internetu, velký problém dnešní doby. Základem je mít kvalitní hesla a občas je obměňovat. Podvodníci často lákají na vidinu zisku, např. koupí akcií, kdy je zapotřebí si nainstalovat nějaký software, čímž podvodník získá přístup do našeho zařízení. Nebo se podvodník představí jako falešný bankéř či policista s tím, že náš účet je v ohrožení a s okamžitou nutností nutí peníze z účtu převést na jiný účet.
Fantazie podvodníků nemá hranice. Riziko falešných eshopů, když za zboží zaplatíme předem a zboží nikdy nepřijde, snad ani nemusíme zmiňovat. V neposlední řadě je tu i riziko lásky přes internet, internetové seznamky a sociálních sítí.
Děkujeme panu nprap. Brendlovi za cenné a užitečné povídání a věříme, že v příštím roce nás opět navštíví.