LITERÁRNÍ EVROPOU – 3. ETAPA ČÁST DRUHÁ: LVOV – LEŠNO

Publikováno 22.01.2025 18:03 KDVP


Obrázek

Ve vesnici Wole Okrzejske, ležící přibližně 120 km jihovýchodně od Varšavy, se nachází muzeum věnované životu a dílu spisovatele, scenáristy a novináře Henryka Sienkiewicze (1846-1916, pseudonym Litwos).

Z tvorby tohoto prvního slovanského držitele Nobelovy ceny za literaturu (1905) jsou ve světě patrně nejznámější romány Ohněm a mečem, Potopa, Pan Wolodyjowski a Quo vadis.

 

Spisovatelka, publicistka, básnířka a učitelka Zofia Kossaková se narodila ve městě Kośmin (*1889). Některé její historické romány (např. Křižáci) jsou plné Božích zásahů a zázraků, díky čemuž bývá řazena i mezi autory fantasy.

 

Přimkli jsme se k řece Visle a proti jejímu toku došli do města Krakov/Kraków. Tato metropole Malopolska je nejen na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, ale od roku 2013, jako první z oblasti slovanských jazyků, je v síti Měst literatury UNESCO.

[Prestižní titul kreativní město literatury, jehož nositelem je od roku 2014 i Praha, uděluje UNESCO městům s mimořádným významem na poli literatury.]

 

V Krakově žili mj. nositelé Nobelovy ceny za literaturu:

Wisława Szymborska – básnířka, esejistka, literární kritička a překladatelka;

Czesław Miłosz – básník, spisovatel a překladatel.

Ale také Oskar Schindler – německý továrník, zachránce 1200 Židů před holocaustem. Jeho životní příběh byl inspirací k románu  australského spisovatele T. M. Keneallyho „Schindlerův seznam“ (též Schindlerova archa). Známý je i stejnojmenný americký film režiséra S. Spielberga z roku 1993, který získal hned 7 Oscarů.

 

Asi 60 km západně od Krakova leží neblaze pověstné město Osvětim.

Jedním z nejdojemnějších literárně zpracovaných příběhů z Osvětimi je kniha autorky Heather Morrisové „Tatér z Osvětimi“, jejíž ústřední postavou je slovenský žid Lale Sokolov. Kniha je dostupná v KDD

https://www.kdd.cz/file.php?id=38421

 

V jihozápadním Polsku jsme nemohli minout slezskou metropoli na Odře – Vratislav/Wroclaw. Vratislavské knížectví bylo po několik staletí součástí českých zemí, a i poté, co připadlo Prusku, zde působila řada našich významných osobností. Jmenujme třeba Františka Ladislava Čelakovského, básníka českého národního obrození, který byl profesorem slovanské literatury na vratislavské univerzitě. Zde se mu v roce 1846 narodil jeho druhý syn Jaromír, historik, novinář, archivář a mladočeský politik.

 

Ve Vratislavi se narodilo nebo působilo čtrnáct nositelů a nositelek Nobelových cen, tři z nich je získali za literaturu:

1902 Theodor Mommsen – přednášel na zdejší univerzitě;

1912 Gerhart Hauptmann – dramatik, básník, textař, romanopisec;

2018 Olga Tokarczuková – patří k nejčtenějším a kritiky nejlépe hodnoceným polským autorům. V KDD je několik jejích knih různých žánrů – detektivky, horory, historický román...

V téže knihovně najdeme i dvě knihy, jejichž autorem je vratislavský rodák Marek Krajewski (*1966) – populární detektivky s kriminalistou Eberhardem Mockem odehrávající se v meziválečné Vratislavi.

 

Etapu jsme ukončili severněji ve Velkopolském vojvodství, ve městě Lešno/Leszno. [Pokud byste chtěli opravdu město navštívit, nově tu staví mezinárodní vlaky Baltic jezdící z Prahy do Gdyně.]

Dle zápisu z kroniky města přichází v roce 1516 do Lešna první skupina Českých bratří. Jan Amos Komenský sem dorazil se skupinou zhruba dvanácti set disidentů v únoru 1628. Založili Vyšší bratrskou školu A uvedli do provozu tiskárnu, kterou převezli z Kralic. Komenský strávil v Lešně 28 let.

V roce 1631 došlo v Lešně k epidemii moru. Komenský, který v té době pracoval na díle „Česká didaktika“, vydává spisek „Zpráva kratičká o morním nakažení“, v němž kritizuje cynické, až nelidské zacházení s nemocnými lidmi i prodej masa nakažených zvířat.

 

Určitě jsme cestou vynechali řadu zajímavých míst a nezmínili spoustu autorů a knížek. Budeme rádi, když se i vy podělíte o své literární lásky, spojené s naší etapou – a nemusí to být jen knížky z našich speciálních knihoven.

#VirtualniPochody

#LiterarniEvropou


Obrázky

Nejmladší a nejstatečnější – černý Quido a světlá Qinty. Nejmladší a nejstatečnější – černý Quido a světlá Qinty.
Na trase je Hugo, australák s nejkrásnějším úsměvem. Na trase je Hugo, australák s nejkrásnějším úsměvem.
Po náročné cestě si malý Gucci vychutnává odpočinek na pelíšku. Bdí nad ním psí kamarád Rony. Po náročné cestě si malý Gucci vychutnává odpočinek na pelíšku. Bdí nad ním psí kamarád Rony.