Měsíčník SONS CL únor č. 83 2023
Měsíčník SONS CL
č. 83 únor 2023
Oblastní odbočky SONS ČR, z. s.
Vydává: SONS Česká Lípa
Červeného kříže 2563
470 06 Česká Lípa
tel.: 603 935 436
Email: ceskalipa-odbocka@sons.cz
Číslo účtu: 245479558/0300 ČSOB
Časopis vychází pro vnitřní potřebu členů Oblastní odbočky SONS ČR, z. s. Česká Lípa a jejich příznivců. Je neprodejný.
Pracovníci a kontakty:
Mgr. Ilona Šolínová tel.: 603 935 436 - sociální poradkyně
a sociálně aktivizační služby
Ing. Miroslav Šetek tel.: 732 346 941 - sociální poradce
Jana Řehořková tel.: 778 768 392
Zuzana Duchoňová tel.: 778 768 391
Jaroslava Straková
Úřední hodiny:
Pondělí: 9 – 12h 14 – 16:30h kontaktní den pro veřejnost
+ sociálně právní poradna
Středa : 9 – 15h sociálně aktivizační služby
+sociálně právní poradna
Pátek: 9 – 15h sportovní den
Ostatní dny dle dohody!
Rada oblastní odbočky:
Předsedkyně: Jana Řehořková
Místopředsedkyně: Mgr. Ilona Šolínová
Pokladnice: Mgr. Ilona Šolínová
Členové: Mgr. Barbora Šetková, Jaroslava Hudečková,
Zuzana Duchoňová, Jan Wanzl, Marie Říhová
Trvale nabízíme:
- sociálně právní poradenství
- aktivizační služby pro osoby se zrakovým postižením a seniory
- předvádění pomůcek pro osoby se zrakovým postižením
Měsíční program SONS CL na únor 2023:
01.02 09:00h Masáže
09:30h Cvičení na židli
10:00h Výuka anglického jazyka ve stylu tréninku paměti
11:00h Obalův koutek (poslech keltské hudby - 2.část)
12:00h Kolektivní poradenství
12:30h Cvičení meditace a jógy
02.02 Administrativní den
03.02 Simulovaná střelba, show-down, stolní hry
06.02 Kontaktní den pro veřejnost
07.02 Administrativní den
08.02 09:00h Masáže
09:30h Cvičení na židli
10:00h Výtvarná dílna – výroba valentýnských srdíček
11:00h Hra s kompenzačními pomůckami
13:00h Kolektivní poradenství
10.02 Simulovaná střelba, show-down, deskové hry
9:00h Bowling v hotelu Olympia Česká Lípa (v případě zájmu nás prosím telefonicky kontaktujte)
13.02 Kontaktní den pro veřejnost
14.02 Administrativní den
15.02 9:00h Masáže
9:30h Cvičení na židli
10:00h Poslech zajímavých podcastů (podcast POTMĚ ze života nevidomých)
+ diskuze na dané téma
11:00h Kolektivní poradenství
11:30h Cvičení meditace a jógy
13:00h Jednání oblastní rady
16.02 Administrativní den
17.02 Simulovaná střelba, show-down
10:00h Hraní deskových her společně se Společenstvím duševních sportů, z.s.
20.02 Kontaktní den pro veřejnost
21.02 Administrativní den
22.02 9:00h Masáže
9:30h Cvičení na židli
10:00h Masopustní vaření
10:30h Velké klubové setkání na téma „ukaž svou masku“ (Každý má možnost přijít ve své masce, kostýmu)
11:00h Trénink paměti – kvíz na téma masopust
23.02 Administrativní den
23.02 Simulovaná střelba, show-down, stolní hry
Žádáme: Naše členy o uhrazení členského příspěvku ve výši 150,-Kč na rok 2023 nejpozději do konce března. Členský příspěvek lze uhradit v hotovosti na naší odbočce či bankovním převodem. Děkujeme za Vaši přízeň.
Informace k masážím:
Masáže jsou poskytovány každou středu. V případě zájmu se individuálně objednávejte přímo masérkám:
Paní Merková (tel. kontakt: 774 276 048)
Paní Hešková (tel. kontakt: 487 522 240)
Srdečně blahopřejeme: p.p. Haně Merkové, Janu Wanzlovi, Romanu Vaňkovi, Nadě Havlišové a Evě Kořínkové
Něco pro zajímavost
Každoročně si na přelomu zimy a jara, těsně před obdobím předvelikonočního půstu, můžeme užít masopust, času zabijaček, karnevalů a bujaré zábavy. Tato tradice v poslední době výrazně ožila a ani v roce 2023 tomu nebude jinak.
Kdy začíná masopust?
Víte, kterému dni se říká tučný a kterému maškarní? Hned se to dozvíte, pojďme si projít celý masopust krůček po krůčku: Masopust je třítýdenní svátek, který se v Čechách a na Moravě slaví už od konce 13. století. Začíná 6. ledna na Tři krále a končí den před Popeleční středou. Někteří si pod masopustem představí celé toto období. Jiní však jako masopust označují pouze tři hlavní slavnostní dny před Popeleční středou – masopustní neděli, pondělí a úterý.
Pokud tedy chcete zjistit, kdy bude masopust, pak se musíte řídit podle data Velikonočního pondělí. Od tohoto termínu odečtete přesně 46 dnů a vyjde vám datum Popeleční středy. A právě před Popeleční středou jsou hlavní masopustní dny. Letošní rok 2023 tyto dny připadají na 19., 20. a 21. února.
Přijde vám to docela složité? Aby toho nebylo málo, tak v současné době se masopust v každém městě a vesnici slaví jindy bez ohledu na tradici, prostě podle rozhodnutí obcí. Například ve valašském skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm začíná masopust 11. února, ale třeba v Českých Budějovicích je až 21. února.
Co je masopust a jakou má tradici
Masopust je původně pohanská slavnost s tradicí sahající do starověkého Egypta a Řecka, kde se pitím a tancem oslavoval Bakchus – bůh vína, vinohradnictví, úrody, plodnosti a zábavy.
Ve středověku byl hlavně pro chudé lidi časem jistého uvolnění a dobou veselic před přísným čtyřicetidenním předvelikonočním půstem. Jeho jediným a hlavním účelem bylo dosyta se najíst. Takže i když obsahuje slovo „půst“, není jeho účelem se postit, ale přesně naopak si pěkně vyhodit z kopýtka. Od středověku církev proti rozpustilostem, které se o masopustu děly, tvrdě vystupovala. I přesto se však lidé nenechali odradit a tradice bujarých oslav je přenesena až do dnešní doby.
Hlavní masopustní dny
Čtvrtku před masopustní nedělí se říkalo „tučný“ nebo také „tučňák“ – toho dne se jedlo velmi syté jídlo, nejlépe vepřo knedlo zelo, prostě aby člověk měl sílu do celého roku.
Hlavní zábava ale začínala až o masopustní neděli bohatým obědem. Nezbytnou součástí jídelníčku byly koblihy smažené na másle. Na stole ovšem nemohly chybět ani boží milosti, klobásy, slanina a pochopitelně pálenka. Pak se pospíchalo k muzice.
V pondělí pak dál pokračovaly různé taneční zábavy, v některých obcích se taneční zábavě v tento den říkalo „mužovský bál“, protože směli tančit jen ženatí a vdané. Platilo pravidlo, že tak, jak vysoko se bude u tance skákat, tak vysoko poroste úroda obilí, lnu a konopí.
To v maškarní úterý se konaly sváteční průvody maškar, hrálo se divadlo a podobně. Průvod musel navštívit každý dům v obci, popít, najíst se a zatančit. A s maškarním průvodem se dostáváme k možnému původu slova masopust: maškarní souvisí s karnevalem. Toto slovo nejspíš pochází z italského carne levare, tedy „dát pryč maso“. Úterek tak byl dnem, kdy se lidé loučili s masem.
Jaké jsou nejběžnější masopustní masky?
Každý, kdo se zúčastní slavnostního masopustního průvodu, musí mít masopustní masku. Základem byl medvěd s medvědářem. Mezi další masky patřily ale také nejrůznější zvířata, jako třeba kůň nebo osel. Oblíbená byla ale také maska kominíka nebo báby s nůší. Masky si vyráběli lidé většinou sami doma.
Kdy masopust končí?
Půlnocí masopustního úterý však veškerá zábava končila. Začínala Popeleční středa a s ní i 40denní předvelikonoční postní období. Ptáte se, proč 40 dní půstu, když jsme na začátku textu počítali 46 dní? Neděle se totiž do postního období nepočítají.
I letos je úterý 21. února 2023 poslední den, kdy můžete navštívit masopustní veselice. V tento den masopust probíhá například v již zmíněných Českých Budějovicích.
Recept - Boží milosti (Příprava: 40 minut + uležení)
Na 25 kousků je potřeba:
250 g polohrubé mouky
špetka soli
1 lžíce moučkového cukru
2 žloutky
šťáva a kůra z 1 citronu
2 lžíce rumu
2 a 1/2 lžíce zakysané smetany
rostlinný olej nebo sádlo na smažení
vanilkový cukr na obalení
Všechny suroviny zpracujte na tužší těsto, podobné těstu nudlovému. Je potřeba je dobře propracovat, aby v konečné fázi lístkovalo. Poté je zabalené ve fólii nechte asi hodinu odpočívat v chladu, bude se s ním lépe pracovat. Těsto pak rozválejte na asi 2mm placku a tvořítkem nebo rádýlkem vytvarujte podle vzoru nebo vlastní fantazie. Smažte ve vyšší vrstvě tuku a ještě horké obalujte ve vanilkovém cukru. Ihned podávejte.
Know-how: Boží milosti jsou stejně jako koblihy smažené, ale z nekynutého těsta. Nejčastěji se připravovaly v podobě čtverečků či obdélníčků, ale i květin. V některých krajích bývaly na smažení používány také kulovité formy, v nichž se těsto nafouklo, někde se natáčelo na větvičku či špejli a vysmažovalo do podoby ratolesti. Kromě toho, že se při smažení spotřeboval přebytek sádla ze zabijaček, uplatňovaly se i různé oleje, lisované v takzvaných olejnách. U nás to byl olej lněný a konopný (používal se i na svícení) a později olej řepkový.
Informace ze sociálně právní poradny
Sleva na telekomunikační služby
Na základě rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu jsou od 1. ledna 2023 povinny 4 společnosti (T-Mobile Czech Republic a.s., Vodafone Czech Republic a.s., O2 Czech Republic a.s. a PODA a.s.) poskytovat službu zvláštních cen. Jedná se o cenové zvýhodnění ve výši maximálně 200 Kč za kalendářní měsíc, které lze čerpat na mobilní či pevný internet, mobilní či pevné hlasové služby, případně na balíček obsahující některou z těchto služeb. Cenové zvýhodnění bude možné využít na všechny těmito společnostmi poskytované služby, tarify a balíčky služeb. Nad rámec této povinnosti musí společnost T-Mobile Czech Republic a.s. umožnit využití cenového zvýhodnění i na alespoň jeden tarif prostřednictvím předplacené karty.
Je na výběru oprávněné osoby, u které z uvedených společností zvolí čerpání cenového zvýhodnění a na kterou ze služeb. Každá oprávněná osoba však může čerpat v rámci kalendářního měsíce toto zvýhodnění pouze jednou. O cenové zvýhodnění mohou žádat zdravotně postižené osoby a osoby s nízkými příjmy.
Zdravotně postiženými osobami se rozumí:
- držitel průkazu ZTP z důvodu úplné nebo praktické hluchoty,
- držitel průkazu ZTP/P,
- osoba závislá na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) nebo, jde-li o nezletilou osobu, spotřebitel, který o ni osobně pečuje, nebo
- spotřebitel, který vychovává nebo který osobně pečuje o nezletilou osobu, která mu byla svěřena do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu a která je držitelem průkazu podle písmene a) nebo b).
Osobou s nízkými příjmy se rozumí osoba:
- jejíž započitatelný příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima, jde-li o jednotlivce, nebo
- která žije v téže domácnosti s dalšími osobami a součet jejího započitatelného příjmu a započitatelných příjmů těchto osob za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima osob žijících v této domácnosti.
POSTUP PRO ZÍSKÁNÍ CENOVÉHO ZVÝHODNĚNÍ
Osoba, která splňuje výše uvedené podmínky, kontaktuje jednoho poskytovatele ze 4 výše uvedených. Při žádosti o cenové zvýhodnění doloží, že je oprávněnou osobou a jakou službu chce čerpat. Zdravotně postižené osoby předloží poskytovateli příslušné doklady (ZTP, ZTP/P), případně oznámení nebo rozhodnutí o přiznání příspěvku na péči nebo rozhodnutí příslušného orgánu o svěření dítěte do péče nahrazující péči rodičů (více podrobností viz § 1 odst. 2 nařízení vlády č. 500/2021 Sb.) Osoba s nízkými příjmy předá poskytovateli služby čestné prohlášení.