Oblastní odbočky Zlínského kraje
Zde naleznete základní údaje o odbočkách ve Zlínském kraji. Pro více informací můžete navštívit stránky jednotlivých pracovišť.
Kroměříž
Jan Kurek - předseda
tel.: 573 335 340
mail: kromeriz-odbocka@sons.cz
Adresa: Velehradská 625, 767 01 Kroměříž
Uherské Hradiště
Kateřina Rathúská - předsedkyně
tel.: 778 768 383
mail: uherskehradiste-odbocka@sons.cz
Adresa: Palackého nám. 293, 686 01, Uherské Hradiště
Vsetín
Ludmila Pavelková - předsedkyně
tel.: 571 424 370, 775 438 137
mail: vsetin-odbocka@sons.cz
Adresa: Tyršova 1271, 755 01 Vsetín
Zlín
Marta Zemanová - předsedkyně
tel.: 577 210 689
mail: zlin-odbocka@sons.cz
Adresa: Podlesí IV/5302, 760 05 Zlín
Příspěvky

Vážení přátelé,
po roce se na Vás opět obracíme s prosbou o pozornost u příležitosti konání již 18. ročníku veřejné celonárodní sbírky Bílá pastelka na podporu nevidomých a těžce zrakově postižených, kterou pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých – SONS ČR, z. s., ve spolupráci s o. p. s. Tyfloservis a krajskými TyfloCentry.
Ve středu 11. října na Mezinárodní den bílé hole vyjde do ulic více než dvou set měst a obcí po celé České republice kolem 2 900 dobrovolníků, středoškolských studentů a našich zrakově postižených členů v bílých tričkách s emblémem Bílé pastelky a s registračními čísly opatřenými kasičkami a budou nabízet za příspěvek v minimální výši 30,- Kč kolemjdoucím lidem bílé pastelky, symbolizující bílou hůl, pomocí které nevidomí vnímají okolní svět a záložky ve formě pastelky s kalendářem na rok 2018.
Svými příspěvky podpoříte projekty a speciální služby pro těžce zrakově postižené, poskytované v celé České republice. Z projektů SONS ČR, z. s., jsou to např.: Středisko výcviku vodicích psů; Centrum odstraňování bariér; Navigační centrum, usnadňující zrakově postiženým samostatné cestování; vydávání časopisu Zora; sociální a sociálně právní poradenství a sociální aktivizační služby, Knihovna a tiskárna pro nevidomé; převod tištěných knih do zvukové podoby a Braillova bodového písma. O. p. s. Tyfloservis poskytuje svým zrakově postiženým klientům terénní sociální služby, mezi které patří: výuka prostorové orientace a chůze s bílou holí; výuka Braillova písma; výuka psaní na klávesnici PC; nácvik zvládání každodenních situací vedoucí k větší samostatnosti; seznamování klientů s kompenzačními pomůckami, krajská Tyflocentra provozují školicí střediska PC techniky a technické poradenství pro výběr PC pomůcek a denní centra sociálních služeb.
Pomozte i vy zakoupením bílé pastelky nevidomým a slabozrakým zvládnout jejich nelehkou životní situaci a stát se plnohodnotnými členy společnosti, protože: slepotou život nekončí!
Všem dárcům děkujeme. Více informací naleznete na webu www.bilapastelka.cz .
Za spolupráci děkujeme studentům VOŠPS v Kroměříži, Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži a Vyšší policejní školy a střední policejní školy Ministerstva vnitra ČR v Holešově.
Za podporu děkujeme Městu Kroměříž a Kroměřížské nemocnici, a. s.
SONS ČR, z. s., Oblastní odbočka Kroměříž
Ve středu 13. září se uskutečnilo domluvené setkání s našimi přáteli z Oblastní odbočky Kyjov v Kroměříži.
Poté, co jsme se s Kyjovskou výpravou pod vedením paní Zdeny Indgrové přivítali, byl hlavním cílem našeho zájmu arcibiskupský zámek, kde pro nás byla připravena prohlídka. Na zámku jsme byli uvítáni naší průvodkyní paní Kateřinou Šalerovou, která nás provedla reprezentačními sály a instalovaným tzv. letním bytem v prvním patře zámku. Ve druhém patře pak Manským sálem, Hudebním kabinetem a Starou knihovnou.
Nejprve nám v Loveckém sále krátce povyprávěla o historii zámku a jeho stavebním vývoji a ve všech následujících sálech se nám, zrakově znevýhodněným, snažila co nejvíce přiblížit vzhled místností a jejich vybavení. Podrobně nám popisovala mobiliář a umělecká díla v jednotlivých sálech, materiál použitý k jejich výrobě, zpracování a způsob zdobení. U některých děl z velké sbírky obrazů nám popisovala jejich náměty a k nim se vážící legendy. Ve Sněmovním sále nám pak paní průvodkyně pořídila vzpomínkovou skupinovou fotografii. V posledním sále prohlídky, ve Staré knihovně, jsme paní Šalerové poděkovali za úžasný výklad a zajímavé zážitky při prohlídce a rozloučili se s ní.
Byl právě nejvyšší čas na oběd zamluvený v jídelně Arcibiskupského gymnázia. O ten se bylo třeba nejprve poprat s přesilou vyhladovělých studentů, ale paní Hanzalová s dalšími dobrovolnicemi nám oběd vybojovala, a tak jsme si mohli pochutnat na špenátové polévce a španělském ptáčku s rýží.
Prožili jsme krásné setkání s Kyjovskými přáteli a den plný příjemných a zajímavých zážitků.
Jan Kurek
Počet obrázků: 10

Ve středu 6. září u nás proběhlo pravidelné klubové odpoledne.
Během organizačního úvodu nás, jako vždy, seznámily paní Hanzalová s paní Fridrichovou s plánem akcí na měsíc září. Budou to především návštěva zámku v Kroměříži ve středu 13. září, při které se setkáme s našimi přáteli z Kyjovské odbočky a ve středu 20. září výlet na zámek v Bučovicích s bohatým programem.
Poté jsme přivítali našeho hosta, kterým byl tentokrát pan Kavan ze společnosti Adaptech. Ten nám nejprve zběžně představil několik technických novinek z oblasti kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené, a pak už jsme se věnovali hlavnímu bodu tohoto odpoledne, kterým byla soutěž v přípravě zeleninových salátů.
Soutěže se zúčastnilo šest týmů a jejich výtvory hodnotila tříčlenná porota ve složení: paní Ludmila Fridrichová a pánové Roman Miklík a Antonín Nesvadba. Ta po důkladné degustaci vyhodnotila jako dva nejlepší saláty týmu paní Ludmily Urbanové a týmu Honzy Laurenčíka.
Vítězové pak převzali z rukou pana Kavana cenu – láhev vína a jejich receptura postupuje do soutěže mezi vítěze z ostatních odboček. Těšíme se na shledanou při dalších klubových setkáních.
Jan Kurek
Počet obrázků: 16
Zhodnocení festivalu DUN 2017 v regionu Valašska
Oblastní odbočka SONS Vsetín v letošním roce uspořádala čtyři koncerty v rámci festivalu Dny umění nevidomých na Moravě (DUN). Široká veřejnost velmi ocenila umění nevidomých a těžce zrakově postižených osob, nejen jejich talent, ale i jejich ctižádost.
Počet obrázků: 5
Na středu 30. srpna jsme si naplánovali příjemné odpoledne spojené s potěšením pro naše chuťové buňky.
Vypravili jsme se na exkurzi s ochutnávkou v čokoládovně a pivovaru Černý Orel v Kroměříži. Zlákáni příslibem bohatých zážitků jsme se sešli v hojném počtu na Velkém náměstí. Při vstupu do čokoládovny nás už ve dveřích přivítala lahodná čokoládová vůně.
V provozovně nám naše průvodkyně povyprávěla o historii čokolády, jejím objevení pro Evropu a její výrobě. Popsala celou cestu od vysazení kakaovníku, přes sběr a zpracování kakaových bobů, až po výrobu samotné čokolády. Ukázala nám, jak vypadají kakaové boby a čokoládové pecičky, které jsme také mohli ochutnat, určené k výrobě bílé, mléčné a hořké čokolády, a celý postup zpracování a ruční výroby lanýžů a pralinek. Nakonec nám nabídla různé druhy úžasných pralinek k ochutnání, čehož jsme velmi rádi využili.
V pivovarnické části prohlídky nás pan sládek nejprve seznámil se surovinami, které k vaření piva používá, ukázal nám různé druhy sladu a chmele a postupně přiblížil celou technologii vaření piva. Během jeho vyprávění jsme ochutnávali piva, která ten den čepovali. Poté pan sládek zodpověděl několik dotazů týkajících se jeho pivovarnické praxe a provedl nás prostorami se zařízením na vaření piva a jeho skladování. Na závěr společně stráveného odpoledne jsme ještě pořídili skupinové foto do alba fotografií z našich akcí a bohatší o nové zážitky se rozešli domů.
Jan Kurek
Počet obrázků: 19

Stáhněte si zářijovou Zorničku ve formátu (PDF).
S pomalu se blížícím koncem prázdnin jsme se ve středu 23. srpna vypravili na výlet do Chropyně, kde pro nás pracovníci Muzea Kroměřížska připravili prohlídku tamního zámku.
Tentokrát nám počasí opravdu přálo a cesta autobusem z Kroměříže do Chropyně trvala jen chvíli. Na zámku jsme se přivítali s naší milou průvodkyní paní Matouškovou, která nás nejprve krátce seznámila s jeho historií. V Rytířském sále, vyzdobeném kazetovým stropem s mnoha erby Fürstenbergů a dalších spřízněných rodů a s početnou sbírkou zbraní z období třicetileté války jsme si mohli během výkladu paní průvodkyně hmatem „prohlédnout“ některé exponáty vojenské výstroje a vyzkoušet si, jak by nám šla práce s kordem. V hostinské jídelně, ve které se nachází intarziemi zdobený stůl, stále prostřený pro krále Ječmínka, jsme si sáhli na majoliková kamna ze 17. století.
V dalších místnostech nás paní Matoušková provedla expozicí o místním zemědělství a lidové kultuře. V části věnované rybníkářství pak vyzkoušela nejmladší účastníky našeho výletu ze znalosti vodních ptáků. Ti obstáli na jedničku. Během prohlídky jsme se dotýkali některých vystavovaných předmětů a zkoušeli uhádnout jejich účel. Zajímavá byla například pastička na myši.
Ve druhém patře zámku jsme navštívili památník slavného místního rodáka, malíře, sochaře a grafika Emila Filly (1882 – 1953) a v sousedním krbovém pokoji a ložnici si prohlédli a hmatem prozkoumali vystavovaný dobový nábytek ze sbírek muzea.
Než jsme se po prohlídce rozloučili, poděkovali jsme paní průvodkyni za to, jak mile a ochotně nás provedla zámkem a jak pečlivě se na naši návštěvu připravila.
V sousedství zámku jsme vystoupali na dřevěnou vyhlídku a prohlédli si Chropyňský rybník, který je národní přírodní památkou a jeho okolí. Po skupinovém fotografování jsme si dopřáli oběd v restauraci U Rybníka a výlet do Chropyně zakončili sladkou tečkou u kávy v místní cukrárně.
Strávili jsme společně pěkný letní den a těšíme se na nové zážitky při dalších poznávacích výletech.
Počet obrázků: 8
Ve středu 16. srpna jsme se sešli na pravidelném bowlingovém turnaji ve Sportcentru Paráda v Kroměříži.
Tentokrát mezi nás přišel i nový člen naší oblastní odbočky pan Lukáš Uher v doprovodu paní Nicol a jejích dětí - staršího Vojty a mladší Veroniky
Vojta s Veronikou se turnaje zúčastnili jako čestní hosté a od začátku hráli naplno a nikoho nešetřili. Turnaj byl napínavý až do konce a v časovém limitu se nám podařilo odehrát jen devět kol.
Vítězství vybojoval Vojta s 66 body, o druhé místo se s 59 body podělily paní Nicol s paní Janou, třetí byla Veronika s 41, pátý Jan s 38 body, dále pak pan Lukáš s 26 a paní Pavla se 14 body.
Všem blahopřejeme a těšíme se v září, kdy si po bowlingu dopřejeme i relaxaci ve vířivce.
Počet obrázků: 10
Klubové odpoledne s předvedením kompenzačních pomůcek
Počet obrázků: 6
Rádi bychom touto cestou poděkovali firmě Prominent, spol. s r. o., za finanční dar pro naši organizaci. Darovací smlouvu svým podpisem stvrdila jednatelka společnosti Ing. Hana Brázdová, přítomen byl také předseda naší odbočky pan Roman Miklík.
Velmi si Vaší podpory vážíme. I díky tomuto příspěvku můžeme plánovat další poznávací výlety a společné akce.
Ještě jednou ze srdce děkujeme!
Informace nejen o plánovaných akcích na měsíc srpen a září 2017 v textové podobě.
Ve středu 26. července jsme společně s našimi přáteli z Oblastní odbočky Přerov navštívili perlu Moravy - lázně Luhačovice.
Z Kroměříže vedla naše cesta nejprve do Hulína, kde jsme přestoupili do vlaku s čekajícími „Přerováky“ mířícího k cíli výletu.
Pohodlná cesta vlakem příjemně ubíhala, i když z nás ti lépe zrakově vybavení při pohledu z oken každou chvíli s obavami hlásili, jak se na obloze stahují černé mraky.
Na nádraží v Luhačovicích jsme se přivítali s naší průvodkyní paní Stejskalovou a povzbuzeni tím, že stále ještě neprší, nastoupili jsme do přistaveného vláčku, který nás odvezl do lázeňského centra. Odtud jsme se vydali na poznávací procházku s návštěvou a ochutnávkou zdejších minerálních pramenů, u kterých nás paní průvodkyně seznámila s jejich původem a léčebným využitím, s krásným prostředím lázní a jejich okolím i architekturou a účely lázeňských domů a hotelů.
Poté, co nám paní Stejskalová na kolonádě u pramene Vincentka, který jsme mohli ochutnat studený nebo ohřívaný, povyprávěla podrobněji o založení lázní, jejich historii i současnosti, jsme se seřadili do fronty, a v místním obchůdku postupně vykoupili všechny zásoby lázeňských oplatek. Při následné cestě vláčku městem, při které jsme míjeli další lázeňské hotely a penziony, se k nám nesla vzduchem vůně dráždící smysly a chuťové buňky dávající tušit, že nová dodávka oplatek je již na cestě.
Po návštěvě a koštu pramene Aloiska jsme si dopřáli oběd v restauraci Ve Dvoře, po obědě se pak pomalu chystali k návratu domů. Cestou možná některé z výletníků napadlo, jak příjemné by bylo strávit v Luhačovicích alespoň pár dnů a při nějakém tom wellness či relaxačním pobytu se nechat opečovávat a hýčkat v půvabném prostředí zdejších lázní.
Výlet se všem zúčastněným velmi líbil a už nyní se těšíme na další společnou akci.
Počet obrázků: 14
Ve středu 12. července se konal pravidelný bowlingový turnaj ve sportovním centru Paráda v Kroměříži.
Tentokrát se nás sice sešlo méně než obvykle, ale i tak jsme si hru pěkně užili. Nemuseli jsme příliš pospíchat a mohli se na hru lépe soustředit.
Nejvíce se dařilo paní Ludmile Fridrichové, která s malou pomocí paní Jany Varaďové uhrála 95 bodů. V pořadí druhá paní Varaďová 73 bodů, paní Alena Řezníčková na třetím místě 39 bodů a Jan Kurek bodů 29.
Blahopřejeme a těšíme se příště.
Počet obrázků: 5
Ve dnech 31.7. - 4.8. 2017 bude z důvodu konání sociálně rehabilitačního pobytu a čerpání řádných dovolených odbočka a pracoviště SONS Vsetín uzavřena.
Začátek: 31.07.2017
Konec: 04.08.2017

Informátor na měsíce srpen a září 2017 ke stažení ve formátu .docx
Všichni jsme se sešli na nádraží v Otrokovicích, kde jsme nastoupili do objednaného mikrobusu a vydali se směr Loštice.
Počet obrázků: 6

Letošní rekondiční pobyt se uskutečnil v novém prostředí – v Prostřední Bečvě v nově zrekonstruovaném hotelu Kryštof.
Počet obrázků: 16
Velmi rádi představujeme další posilu našeho pracovního týmu

Počet obrázků: 2
Informace nejen o plánovaných akcích na měsíc červenec v textové podobě.
Výlet do Holešova – komentovaná prohlídka zámku a synagogy
V plánu akcí na měsíc červen nám zůstala volná středa 28. 6., a tak jsme na tento den připravili výlet do Holešova s návštěvou barokního zámku a Šachovy synagogy.
Po příjezdu do Holešova se naše desetičlenná výprava vydala pěšky k zámku. Tam jsme se ohlásili u pokladny a čekali na našeho průvodce u nádrže s fontánou. Silný vítr rozprašoval kolem fontány vodu, která v horku příjemně osvěžovala.
Prohlídku zámku jsme začali v sala terreně s bohatou štukovou výzdobou, kde nás náš průvodce pan Leoš Thomayer seznámil s historií a stavebním vývojem zámku od 13. do 20. století v souvislosti se střídajícími se majiteli panství. Zajímavý a podrobný výklad nám pan průvodce zpestřil i malým klavírním koncertem ve své vlastní interpretaci.
Ze sousedních prostor sala terreny jsme pak vystoupali po schodišti do prvního patra se zámeckou kaplí, velkým sálem a dalšími reprezentačními sály s bohatou štukovou výzdobou a krásnými lunetovými klenbami s mytologickými výjevy, které jsou inspirovány Ovidiovými Proměnami. Přesto, že není zámek vybaven mobiliářem, dokázal nám pan Thomayer poutavým vyprávěním přiblížit jak jeho historii, tak i osobní život jeho majitelů, doplněné i o pár pikantních historek.
Po obědě, který jsme si dopřáli v restauraci V podzámčí, nás čekala ještě prohlídka Šachovy synagogy. Slunce pražilo, silný vítr foukal a my jsme se usadili u synagogy ve stínu sice příjemně vonících, ale jak se ukázalo později, až zákeřně kvetoucích stromů.
Zčásti úmorným vedrem a zčásti pylovou alergií schvácené nás na svém kole přijel zachránit správce synagogy pan Vratislav Brázdil, který odemkl dveře a laskavě nás vpustil do chladných prostor synagogy.
V předsíni a modlitebním sále nám osvětlil její historii a význam a přiblížil i popsal vybavení interiéru. Šachova synagoga stojí od roku 1560 a patří k nejstarším v České republice. Její významnost souvisí se zdejším působením rabína Šabataje Kohena, jednoho z dvaceti nejvýznamnějších rabínů židovského národa, který je pohřben na místním hřbitově.
Proto se synagoga stala jakýmsi poutním místem, kam přijíždějí Židé z celého světa, aby modlitbami uctili památku tohoto rabína.
V prvním patře synagogy se nachází „ženská galerie“ s expozicí Židé a Morava, která v období mezi dvěma sv. válkami sloužila jako byt židovské rodiny Bergmanovy, ve druhém patře pak náboženská studovna s památníkem rabína Šacha, kde se mohou návštěvníci seznámit s jeho dílem.
Během prohlídky s velmi zajímavým výkladem, při kterém se nám pan Brázdil svěřil i s osobními zážitky s některými návštěvníky, ubíhal čas rychle a najednou bylo třeba myslet na návrat. Protože sluneční žár nepolevoval, udělali jsme si cestou k autobusu malou přestávku a zastavili se na porci zmrzliny.
Z výletu jsme se vrátili bohatší o spoustu nových zážitků.
Jan Kurek
Počet obrázků: 10